Nemasna riba

Nemasna riba

Sorte ribe s malim postotkom masti pogodne su za pripremu dijetalnih obroka, na što ukazuju dijetetičari. Jedeći takvu ribu, osoba ne riskira da će dobiti višak kilograma. Riblje meso sadrži do 17 posto proteina i aminokiselina koje su ljudskom tijelu potrebne svakodnevno. Uz to, morski plodovi obiluju vitaminima i mineralima.

Kategorije masti

Kategorije masti

Stručnjaci morsku hranu dijele u 3 kategorije, ovisno o udjelu masti:

  • U prvu kategoriju spadaju plodovi mora koji sadrže do 4 posto masti.
  • Druga kategorija sadrži sorte sa sadržajem masti do 8,5 posto.
  • Treća kategorija su sorte ribe koje sadrže više od 8,5 posto masti.

Važna točka! Sadržaj masti u ribi je promjenjiv i varira ovisno o sezoni. Većina masnih riba prije uzgoja.

Riblje meso, bez obzira na sortu, može sadržavati 14 do 27 posto bjelančevina i 0,3 do 36 posto masti. U pravilu postoje posebne tablice koje pokazuju postotak masnoće, ovisno o vrsti ribe, iz koje je dopušteno pripremati dijetalna jela.

Masna riba

Masna riba

Postoje sorte ribe koje su neprikladne za dijetalnu prehranu. Tu spadaju ribe kao što su:

  • Skuša i som.
  • Papalina i zvjezdasta jesetra.
  • Masna haringa i jegulja.
  • Jesetra i morska ploča.
  • Saira.

Ove vrste riba imaju prilično visok udio masti (više od 8,5 posto), a njihova se energetska vrijednost kreće od 270 do 350 kcal na 100 grama proizvoda.

Unatoč tako visokom postotku masti, ove se vrste riba smatraju najkorisnijima za ljude jer njihovo meso sadrži više joda i masnih kiselina. Prisutnost takvih komponenata omogućuje osobi da se bori protiv brojnih bolesti povezanih s kardiovaskularnim sustavom, kao i metaboličkim procesima u tijelu.

Nažalost, nisu prikladni za pripremu dijetalnih obroka.

Sorte srednje masti

Sorte srednje masti

Ove sorte imaju prosječan sadržaj masti i uključuju:

  • Som i šur.
  • Šaran i srebrna riba.
  • Šaran i crvenooki.
  • Baltička haringa i inćuni.
  • Ružičasti losos i nemasna haringa.
  • Smuđ i otopljen.
  • Ide i deverika.
  • Losos i brancin.
  • Tuna.

Energetska vrijednost ovih vrsta riba je na razini od 126 do 145 kcal na 100 grama gotovog proizvoda.

Te su vrste ribe prikladne za pripremu dijetalnih obroka, ali treba ih jesti samo uz dopuštenje stručnjaka. Ove morske sorte sadrže puno proteina, stoga su prikladne za sportsku prehranu. Da bi se sačuvala korisnost morskih plodova, bolje je kuhati jela od ovih vrsta ribe dinstanjem, soljenjem, pušenjem i također kuhanjem na pari.

Najniže sorte masti

Ribe se uzgajaju s najmanje količine masti.

Ove sorte uključuju:

  • Bakalar i navaga.
  • Haddock i Lemonema.
  • Pollock i pollock.
  • Vobla i riječni smuđ.
  • Štuka i pangasius.
  • Štuka i karasi.
  • Omul i tilapija.
  • Burbot i cipal.
  • Iverak i bjelooki.
  • Lamprey i lipljan.
  • Mokrel i žohar.
  • Bijela riba i soroga.

Na ovom popisu mogu se naći i rakovi i mekušci.

Energetska vrijednost mesa ovih vrsta riba ne prelazi 100 kcal na 100 grama proizvoda.

Jedući nemasne sorte ribe, kao i sorte s prosječnim udjelom masti, moguće je riješiti se suvišnih kilograma, kao i brojnih bolesti. Stručnjaci preporučuju naučiti djecu morskim plodovima pripremajući jela od nemasnih sorti.

Važno je znati! Karaci nisu masne ribe i jedini su predstavnici obitelji šarana s tako malim postotkom masti. Ostatak ove obitelji ima prosječan udio masti.

Tablica kalorija ribe

Ribakalorijaproteinimastiugljikohidrati
Kuhani ružičasti losos168,0022,907.800.00
Kuhani som114,0015.505.800.00
Kuhana iverka103,0018.303.300.00
Kuhani karasi102,0020,702.100.00
Kuhani šaran125,0019.405.300.00
Kuhana deverika126,0020,904.700.00
Kuhana skuša124,0022,803.600.00
Kuhani poljak79,0017.601.000.00
Kuhana burbot92,0021.400.700.00
Kuhani brancin112,0019.903.600.00
Kuhan plavi molac81.0017.901.000.00
Kuhana haringa153,0022.007.200.00
Kuhana srdela178,0020.1010.800.00
Kuhana šura133,0020.605.600.00
Kuhana štuka97,0021.301.300.00
Kuhani bakalar78,0017.800.700.00
Kuhan oslić95.0018.502.300.00
Kuhana štuka97,0021.301.300.00
Kuhana skuša211,0019.6014.700.00
Kuhani som196,0018,4013.600.00
Kuhana morska ploda216,0014.0017.800.00
lignja110,0018.004.200.00
škamp95.0018,902.200.00
kril98,0020.601.700.00
rakovi96.0016.003.600.00
dagnje50,009.101.500.00
Beluga je problijedjela234,0023.3015,600.00
Ružičasti losos136,0020,905.800.00
Prijatelj129,0021.504.800.00
škamp81.0017.801.100.00
rakovi85.0018.701.100.10
Crveni losos170,0018,8010.500.00
Jesetra163,0016.4010.600.60
Tuna96.0022.500.700.00
Papalina papalina154,0014.8010.500.00
Jetra bakalara613,004.2065.701.20
Skuša258,0016.4021.400.00
Iverak pržena na ulju249,0014.4021.300.00
Srdele (kriške) u ulju249,0017.9019.700.00
Saury blanširan u ulju283,0018.3023.300.00
Skuša u ulju278,0013.1025.100.00
Skuša pržena na ulju309,0015,6027.400.00
Tuna u ulju231,0022.0015.900.00
sprotni563,0017,4032.400.40
Ružičasti losos u umaku od rajčice132,0014.505.106.90
Iverna u umaku od rajčice125,0012.605.406.30
Bream u umaku od rajčice138,0015.307.402.60
Jesetra u umaku od rajčice181,0014.7012.003.40
Šaran u umaku od rajčice145,0012.408.704.10
Baltička haringa u umaku od rajčice118,0017.004,003.40
Sevruga u umaku od rajčice179,0016.1011.50> 2,80
Som u umaku od rajčice126,0012,906.304.30
Šur u umaku od rajčice110,0014.802.307.30
Smuđ u umaku od rajčice119,0014.005.303.70
Štuka u umaku od rajčice108,0014.204,003.60
Slani ružičasti losos169,0022.109.000.00
Slani losos184,0024,309.600.00
Baltička papalina, soljena137,0017.107.600.00
Slani losos269,0021.0020.500.00
Slana atlantska haringa145,0017.008.500.00
Slana haringa Iwashi173,0017.5011.400.00
Slani losos203,0022.5012.500.00
Slani bakalar98,0023.100.600.00
Slani til225,0019.8016.200.00
Slana hamsa166,0021.209.000.00
Beluga kavijar237,0027.2014.200.00
Kavijar ružičastog lososa230,0031.2011,700.00
Kavijar lososa Chum251,0031,6013,800.00
Kavijar polloka131,00> 28.401.900.00
Granulirani kavijar jesetre203,0028.909.700.00
Kavijar jesetre prešan236,0036.0010.200.00
Kavijar Sevruga221,0028.4011.900.00
Vruće dimljena iverka192,0022.0011.600.00
Vruće dimljena papalina162,0021.308.500.00
Vruće dimljeni brancin175,0023.509.000.00
Vruće dimljena deverika172,0032,804.500.00
Vruće dimljena haringa152,0025.405.600.00
Bakalar vruće dimljen115,0026.001.200.00
Vobla hladno dimljena.181,0031.106.300.00
Bream hladno dimljeni.160,0029.704.600.00
Smuđ (balychok)199,0026.4010.400.00
Masna pacifička haringa hladno dimljena225,0020.3016.000.00
Skuša hladno dimljena150,0023,406.400.00
Šur s hladnim dimom.94,0017.102.800.00
Jesetra balyk194,0020.4012.500.00
Sušena žoharica235,0046.40> 5,500.00
Osušena deverika221,0042,005.900.00
Polessky je smrdio264,0046.308.800.00
Snetok pskov159,0032.003.400.00
Informacije o ribama različitih sorti. Koju je ribu najbolje jesti tijekom dijete?

Pastrva i losos: koja je riba masnija

Zašto ružičasti losos, a ne losos

Iz nekog razloga, mnogi ljudi vjeruju da pastrva i losos imaju nizak postotak masti, pripisujući ih prehrambenim plodovima mora. Ovo je zapravo zabluda. Ako ove vrste riba uspoređujemo u smislu energetske vrijednosti, tada te pasmine ne pripadaju nemasnim sortama riba. Primjerice, energetska vrijednost mesa pastrve je oko 147 kcal sa udjelom masti od 7 posto, a energetska vrijednost lososa 219 kcal sa udjelom masti od 15 posto. Stoga i pastrva i losos ne pripadaju dijetalnim plodovima mora, iako je pastrva manje masna i pripada vrstama riba s prosječnim udjelom masti.

Pravilna priprema ribe za vašu prehranu

Za ljude koji se odluče na dijetu, najbolja opcija je jesti riblja jela. Takva jela znatno olakšavaju podnošenje tako teškog razdoblja za tijelo. Zbog činjenice da su jela niskokalorična, potiče se prekomjerno mršavljenje, osim toga, savršeno zadovoljavaju apetit.

Najvažnije je pripremiti jela na takav način da se u njima sačuva što više korisnih komponenata. Stoga stručnjaci savjetuju upotrebu kuhanih, dinstanih ili pečenih jela.

Dijetalna hrana ne uključuje pržene, dimljene, soljene ili sušene morske plodove. Također se ne biste trebali zanositi ribljim konzervama.

Od morskih plodova može se napraviti vrlo raznolik i prilično ukusan niskokalorični obrok. Stoga se od ribe mogu kuhati juhe, kotleti, polpete, ali samo na pari, kao i tepsije i sufle.

Zanimljivo znati! Sorte ribe s niskim udjelom masti pomoći će ne samo riješiti problem prekomjerne tjelesne težine, već i pomoći u suočavanju s nekim bolestima gastrointestinalnog trakta. Zbog niskog udjela kalorija, hrana se lako probavlja i probavlja bez opterećenja želuca.

Svakodnevna konzumacija ribljih jela omogućuje vam redovito nadopunjavanje ljudskog tijela svim potrebnim korisnim komponentama, blagotvorno djelujući na rad svih unutarnjih organa. To vam omogućuje smanjenje težine, jačanje imuniteta, optimiziranje funkcioniranja središnjeg živčanog sustava, sprečavanje starenja tijela, pomlađivanje kože itd.

Jednostavni recepti od nemasne ribe

Kuhanje dijetalnih obroka nikada neće biti gubljenje vremena, pogotovo ako je cilj izgubiti kilograme ili se oporaviti od teške bolesti.

Odrezak od bakalara s krumpirom

Odrezak od bakalara s krumpirom

Recept je za 4 porcije.

Za pripremu jela trebat će vam:

  • 700 grama filea bakalara.
  • 10 krumpira srednje veličine.
  • Jedan ne veliki luk.
  • Jedan nije veliki limun.
  • Obični jogurt u količini od 3 žlice za desert.
  • Oko 50 g raženog brašna.
  • Maslinovo ulje u količini 3 desertne žlice.
  • Korijen hrena nije velik.

Uz to, trebat će vam još zelja kopra, peršina i salate u maloj svežnji, kao i malo začina.

Uz bakalar, za kuhanje su prikladne i druge ribe, poput poljaka ili navage.

Postupak kuhanja je sljedeći:

  1. Prvi korak je oguliti krumpir i isprati ga hladnom vodom. Nakon toga krumpir se nareže na krugove, debljine do 1 centimetar i skuha.
  2. Luk se također oguliti, oprati hladnom vodom i narezati na pola prstena ili kolutića.
  3. Pola limuna također je izrezano u krugove.
  4. Fileti ribe se odkoštaju i narežu na dijelove. Nakon toga se sa svih strana uvaljaju u brašno, ali prije toga se pospe raznim začinima. Na kraju se komadići ribe prže na maslinovom ulju dok ne porumene.
  5. Hren se mora oprati i oguliti, uklonivši koru, a zatim nasjeckati na ribežu.
  6. Da biste napravili umak, morat ćete pomiješati jogurt s limunovim sokom, kao i ribanim hrenom i začinskim biljem. Svi sastojci moraju se temeljito izmiješati.

Prije posluživanja jela na stolu ukrašava se nasjeckanim biljem, lišćem salate i kriškama limuna.

Bakalar je nemasna riba i jela od njega savršena su za prehranu, jer njegov sadržaj kalorija iznosi samo 235 kcal.

Kotleti od Tilapije

Kotleti od fileta tilapije

Skup proizvoda dizajniran je za pripremu 5 porcija. Što je za to potrebno:

  • 700 grama mesa tilapije.
  • Jedan luk.
  • Jedno kokošje jaje.
  • Okrugla kuhana riža - oko 100 grama.
  • Biljno ulje - 3 žlice. žlice.
  • Kopar nije velika gomila.

Mogu se koristiti razni začini i začini.

Tehnologija kuhanja

  1. Riblje meso rješava se kostiju i drobi se u mljeveno meso na bilo koji dostupan način.
  2. Luk se oguliti, oprati i nasjeckati dok ne postane glatko.
  3. U mljeveno meso, luk i kuhanu rižu treba dodati jaje.
  4. Zatim se uzima zelje i drobi se, nakon čega se dodaje mljevenom mesu zajedno sa začinima i začinima. Nakon toga se svi sastojci temeljito izmiješaju.
  5. Konačno, od mljevenog mesa sa začinima i ostalim sastojcima formiraju se kotleti.

Da biste kuhali kotlete, morate uzeti podmazan lim za pečenje i na njega staviti kotlete. Nakon toga, lim za pečenje stavlja se u pećnicu, s temperaturom od oko 150 stupnjeva. Nakon 20 minuta jelo će dobiti zlatno smeđu boju, što znači da se može poslužiti. Jelo je u savršenom skladu i s kuhanim krumpirom i sa svježim povrćem.

Halibut kuhana na vijetnamskom

Vijetnamski morski plod s povrćem

Da biste pripremili 4 porcije, morate imati slijedeću hranu:

  • File morske plodove - oko 600 grama.
  • 2 rajčice.
  • 2 paprike
  • 2 češnja češnjaka.
  • Jedan limun ili jedna limeta.
  • Umak od ribe - 40 ml.
  • Sjeckani đumbir - 15 grama.
  • Šećer - 10 grama.
  • Nana - tri grane.

Razni začini i začini također neće smetati.

Kako pravilno pripremiti jelo:

  1. File se opere i izreže na dijelove.
  2. Uzme se limunov sok i pomiješa sa sezamovim uljem, ribljim umakom i začinima. Nakon toga, komadići fileta preliju se pripremljenom smjesom i ostave neko vrijeme u ovom obliku.
  3. Rajčica se oguliti i izrezati na kockice.
  4. Češnjak i papar se ogulite i nasjeckaju što je sitnije moguće. Zatim se dodaju rajčici i đumbiru.
  5. Nana se opere i sitno nasjecka.
  6. Limun ili limetu narežite na kriške, ali prvo ih isperite.
  7. Smjesa povrća položi se na pripremljene komade ribljeg mesa i prelije marinadom na vrh.
  8. Nakon toga uzima se svaki komad ribe i zamotava u foliju, a zatim se položi na lim za pečenje.
  9. Pećnica se zagrije do 150 stupnjeva i u nju se na pola sata stavi lim za pečenje s komadićima ribe.

Nakon tog vremena svaki se komad uklanja iz folije i stavlja na tanjure. Prije posluživanja, jelo se ukrašava metvicom i kriškama limete ili limuna.

Na bilješku! Energetska vrijednost jela je oko 192 kcal, pa se može smatrati dijetalnom.

Nekoliko korisnih savjeta

Riječna se riba razlikuje po tome što ima određeni miris algi ili ribnjaka, pa ju je prije kuhanja bolje držati u vodi s limunovim sokom.

Svježa riba ima sjajne ljuske, ružičaste škrge i bistre, malo izbočene oči. Ako to nije slučaj, onda možemo pretpostaviti da riba nije svježa.

U svakom slučaju, mora se paziti da u mesu ribe nema kostiju, posebno sitnih.

Da biste utvrdili je li riba masna ili ne, najbolje je pogledati popis. Uz to, nutricionisti imaju potrebne informacije, pa mogu dati prave savjete, kako o izboru vrsta ribe, tako i o načinu pripreme.

Riba za mršavljenje. Kakvu ribu možete jesti dok gubite kilograme. Prehrambeni savjeti

Preporučeno

Najupečatljivije zimske predilice za zander
Kako pričvrstiti drugu kuku na liniju
Mamac za rak